
Produkty z naturalnej wełny są popularne ze względu na doskonałą jakość i specjalne właściwości. W sklepach trudno znaleźć gotową odzież z dużą zawartością wełny, dlatego doświadczone dziewiarki chętnie sięgają po ciepłe i miękkie włóczki. Z pasją i zaangażowaniem robią z nich piękne chusty, szale i swetry. Wiedzą, że starannie pielęgnowane rzeczy przetrwają w dobrym stanie przez wiele lat. Co sprawia, że warto samodzielnie robić, a później nosić wyroby z naturalnej wełny?
Cudowne właściwości wełny
Wełna świetnie sprawdza się, jako materiał na ciepłą bieliznę, swetry, chusty, czy czapki. Przędza doskonale izoluje ciepło, dlatego nawet cienki kardigan z wełny będzie bardzo dobrze rozgrzewał ciało podczas mrozu. Noszenie wyrobów wełnianych jest zalecane w różnych stanach chorobowych, między innymi przy problemach z krążeniem i ciągle zimnych stopach. Ciepłe, grube skarpety mogą zmniejszyć dolegliwości. Naturalna włóczka nie absorbuje zapachów i ma dużą higroskopijność, która sięga nawet 50%. To oznacza, że może wchłonąć dużo wody i odseparować ją od skóry, a jest to szczególnie ważne w przypadku noszonych zimą czapek i szalików. Niektóre owcze przędze – na przykład te pochodzące z Islandii, są pokryte warstwą tłuszczu, co czyni je wyjątkowo odpornymi na wodę. Wełna jest również sprężysta, więc nie gniecie się tak jak inne surowce. A co więcej, tę samą przędzę można przerabiać wielokrotnie.
Wełna – idealny materiał do recyclingu
Naturalna wełna jest doskonałym materiałem do recyclingu. Samodzielnie wykonany sweter, na którym wyraźnie widać ślady użytkowania, można ogolić specjalną golarką do ubrań, a następnie spruć. Powstała przędza na pewno przyda się, jako baza do kolejnych wyrobów. Do połączenia z używaną wełną można wykorzystać różnorodne włóczki, na przykład wysokiej jakości motki marki Drops. W ten sposób powstanie zupełnie nowy surowiec i świetny materiał na robótki.
Robótki z wełny
Do wykonywania robótek z naturalnej wełny doskonale nadają się druty oraz szydełka. Włóczka Drops Big Merino to idealny wybór, jeśli ma powstać ciepły komin lub grubszy szal. Na zimowy, obszerny sweter warto użyć grubej, mięsistej mieszanki alpaki i wełny: Andes (Drops). Delikatna, zimowa bluzeczka będzie doskonale się prezentowała zrobiona z cienkiej wełny Drops Delight wzbogaconej poliamidem, zalecane są druty o rozmiarze 3,5 mm. Miłośniczki mieszanek na pewno docenią również miękkie włóczki Drops Sky, czyli połączenie alpaki z wełną i poliamidem. Wszystkie wyroby z wełny marki Drops będą ciepłe i bardzo przyjemne w dotyku. Trzeba jednak o nie odpowiednio dbać, by zachowały idealny stan przez długie lata.
Jak dbać o wełnę?
Produkty wykonane z naturalnej włóczki wymagają starannej pielęgnacji, troski i prania ręcznego oraz suszenia na płasko. Do prania warto używać jedynie delikatnych środków przeznaczonych do wełny. Należy szczególnie uważać, gdy ubrania z wełny są mokre, ponieważ mogą rozciągnąć się i nie wrócić do pierwotnego kształtu. Nienoszone rzeczy warto składać i odkładać na półkę (nie wieszać), by przetrwały długie lata w dobrym stanie. Trafionym pomysłem będzie powieszenie w szafie wkładów lub suszonych bukiecików z lawendy, która odstraszy głodne mole.
Wełna ma cudowne właściwości, dlatego jest jednym z najchętniej wykorzystywanych surowców do ręcznego robienia ubrań i dodatków. Doskonałej jakości przędza nie jest tania, ale warto w nią zainwestować, by móc z dumą nosić przez kilkanaście sezonów własnoręcznie wykonany sweter, czy szal.