WAŻNE

W związku z urlopem w dniach 20.08-02.09.2024 zamówione w tym czasie produkty wysyłamy od 03.09.2024.

Przepraszamy za utrudnienia!

Producenci

Dlaczego wełna gryzie? Jak robić mięciutkie swetry, które nosi się z przyjemnością?

1
Dlaczego wełna gryzie? Jak robić mięciutkie swetry, które nosi się z przyjemnością?

Ubrania topowych marek wykonane z wysokiej jakości wełny osiągają zawrotne ceny. Nie musisz jednak wydawać kroci! Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze i prezentować ponadczasowy styl, jest samodzielne wykonywanie oryginalnej odzieży i dodatków z tego surowca. Wiele dziewiarek ma jednak opory przed sięgnięciem po druty i naturalną wełnę, ponieważ upowszechnił się pogląd, że przędza drapie, podrażnia, jest nieprzyjemna w dotyku, a gotowe ubrania są bardzo szorstkie. Dlaczego wełna „gryzie” i jak sobie z tym poradzić przy robótkach?

Rodzaje wełny

Warto pamiętać, że wełna naturalna jest pozyskiwana z owiec różnych ras – na przykład merynosowych, czy szetlandzkich oraz z lam-alpak, z wielbłądów, z kóz i królików. W zależności od gatunku i rasy zwierząt oraz miejsca ich występowania każde runo charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, a gotowa przędza może mieć różną grubość i miękkość włókien. Najdelikatniejsze są włóczki pozyskiwane z kóz – kaszmir oraz owiec merynosowych – wełna merino, zamieszkujących Hiszpanię. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, z jakich zwierząt pochodzi wełna.

Kiedy wełna owcza gryzie?

Sierść owiec składa się z dwóch warstw: wierzchniej – długiej i sztywnej, nasączonej naturalnym tłuszczem, która ma chronić zwierzę przed czynnikami atmosferycznymi – atakami aury, a przede wszystkim wilgocią oraz spodniej miękkiej i delikatnej, której włókna ogrzewają owcę. W przędzy uznawanej za gryzącą dominuje sierść pierwszego rodzaju, co sprawia, że idealnie nadaje się ona na silnie nici, płótna, liny, czy sznurki. Tak była wykorzystywana od wieków między innymi na Islandii. Włókna ze spodniej warstwy używano do produkcji bielizny i odzieży. Przełomowym odkryciem na skalę światową, dokonanym przez Islandczyków, było połączenie dwóch rodzajów włókien przy jednoczesnym rozluźnieniu ich splotu podczas przędzenia. Nowy rodzaj surowca był lepszej jakości i grzał zdecydowanie mocniej, niż włókna stosowane oddzielnie, dlatego szybko zdobył popularność otwierając nowy rozdział dla islandzkiej produkcji wełny. Ponadto, na całym świecie prowadzono badania i regularnie krzyżowano różne owce, by uzyskać jak najlepszy surowiec. Doskonałym przykładem takich działań jest wykształcenie rasy owiec merynosowych, których sierść jest delikatna i miękka, a otrzymywana z niej wełna zyskuje miano „puchowej”. O tym, czy dana przędza będzie przyjemna dla skóry, decyduje również odpowiednia obróbka runa. Przykładem jest wysokiej jakości wełna oferowana przez markę Drops, która nie gryzie i jest miła w dotyku, a więc idealnie nadaje się do robienia swetrów.

Jak robić mięciutkie swetry?

Wysokiej jakości, miękkie i ładnie leżące ubranie to przyjemna nagroda za kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin wytężonej pracy. Do wykonania swetra lub ciepłej chusty można użyć szydełka i Drops Big Merino – miękkiej wełny z owiec merynosowych. Doskonałym wyborem na robótkę będzie również delikatna włóczka marki Drops Merino Extra Fine, która nadaje się nawet na zimowe ubranka dziecięce. Miłośniczki puszystych sweterków powinny wziąć w ręce druty i milutką mieszankę moheru i jedwabiu Drops Kid Silk. Zaletą gotowych włóczek marki Drops produkowanych z najwyższej jakości wełny poza miękkością, są również piękne, trwałe kolory. Wykonana z nich odzież jest uniwersalna, doskonale wpisuje się w obowiązuje trendy, może być nowoczesna lub klasyczna i ponadczasowa.

Samodzielnie wykonane ubrania i dodatki to gwarancja wykorzystania najwyższej jakości surowców – włóczki, która będzie pięknie się prezentowała na gotowych wzorach i sprawi, że rzeczy będą niezwykle komfortowe w noszeniu.

Komentarze do wpisu (1)

7 sierpnia 2024

benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema benzema last news about benzema benzema benzema benzema

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl