Producenci

Jak blokować robótkę?

5
Jak blokować robótkę?

Ukończenie swojej pierwszej robótki przynosi niesamowitą radość. Gdy wreszcie, po wielu godzinach spędzonych na uczeniu się, jak robić oczka, słupki, czytać wzory, jak poszerzać i zwężać, udało się wydziergać wymarzoną bluzkę, chustkę czy sweter wykonany w całości z naturalnej, owczej wełny. Wyrób chciałoby się jak najszybciej założyć i nosić, nawet jeśli wystają z niego nitki. Odłożenie drutów i szydełka nie kończy jednak pracy. Zanim będzie można z dumą nosić zrobioną własnoręcznie rzecz, trzeba najpierw pousuwać wszystkie nitki, a później zablokować robótkę.

Czym jest blokowanie dzianiny?

Blokowanie to nic innego jak nadawanie robótce, a więc dzianinie, ostatecznego kształtu. W zależności od wybranego wzoru – szczególnie ażurowych i strukturalnych – oraz użytej włóczki gotowa rzecz może wcale nie przypominać tej, która miała powstać. Zamiast załamywać ręce i myśleć nad pruciem robótki, warto najpierw ją porządnie zablokować.

Od czego zacząć blokowanie?

Nadawanie kształtu rozpoczyna się na ręcznie wypranej i mokrej dzianinie. To bardzo ważne – wyrób musi zostać porządnie zmoczony, najlepiej w misce z wodą, do której można dodać kropelkę płynu do prania ręcznego. Uwaga: najlepiej na mokro blokuje się naturalne przędze, przede wszystkim wełnę, na przykład Drops Big Merino czy Merino Extra Fine. W przypadku kaszmiru i angory gotowe wyroby wystarczy delikatnie spryskać wodą. Do nadawania kształtu przydadzą się również gruby ręcznik i szpilki.

Jak blokować dzianinę?

Po wyjęciu robótki z miski – trzeba to zrobić delikatnie, zbierając w dłonie jak najwięcej dzianiny – można ją lekko odcisnąć, na przykład w ręcznik. Uwaga: nie wolno jej wyżymać, wykręcać i rozciągać. Następnie odsączony wyrób należy ułożyć na płaskiej powierzchni (na przykład na pralce) na kolejnym, suchym ręczniku. Teraz wystarczy go starannie ułożyć, dbając przy tym, by był równo rozłożony, i przypiąć szpilkami w strategicznych miejscach. Podczas przypinania można delikatnie naciągać robótkę. Dość popularną metodą jest również blokowanie z użyciem pary z żelazka, jest to jednak metoda, która daje mniejszą kontrolę nad dzianiną.

Co najlepiej blokować?

Kształt można nadawać wszystkim rzeczom i dodatkom wykonanym z naturalnej wełny i bawełny – takiej jak na przykład Drops Cotton Light czy Drops Cotton Belle. Wyroby z akrylu nie zmieniają formy, bowiem są odporne na blokowanie, więc trudno będzie poprawić pewne niedoskonałości czy wydobyć piękno z opracowanego wzoru. Miłośniczki robienia na drutach zalecają blokowanie każdej robótki, a szczególnie swetrów. Taki zabieg ma na celu wyprostowanie brzegów oraz wyrównanie oczek. Zdecydowanie lepiej prezentują się również chusty, którym za pomocą szpilek został nadany ostateczny, idealnie trójkątny kształt.

Dlaczego blokowanie jest istotne?

Poprzez blokowanie wykonanej dzianiny wyraża się szacunek do swojej ciężkiej pracy. Zrobienie dużego swetra z wykorzystaniem misternego wzoru może zająć nawet kilka miesięcy. Ponadto, prezentując na sobie własnoręcznie zrobiony wyrób, oczekuje się pochwał ze strony otoczenia, dlatego warto dobrze się przygotować i pokazać coś wspaniałego. Co więcej, jeśli istotny jest doskonały wygląd wykonanej rzeczy, trzeba pomyśleć o rodzaju używanego surowca i zastanowić się nad wyborem jakości naturalnej wełny.

Podczas blokowania trzeba pamiętać, by zachować cierpliwość. Po pierwsze należy pozwolić, by wyrób dobrze wysechł, nie spieszyć się z jego odpinaniem. Jeśli ręcznik wchłonie zbyt dużo wody, pod spód można podłożyć drugi. Mięsisty sweter może schnąć nawet trzy dni, a można go przymierzyć dopiero, gdy będzie pozbawiony wilgoci.

Blokowanie to istotny element tworzenia robótki i postawienie kropki nad „i” po swojej wielogodzinnej pracy.

Komentarze do wpisu (5)

5 października 2020

Bardzo ladnie napisane, dokladnie i zrozumiale, pozdrawiam :)

19 lutego 2021

Jaka temp wody jest odpowiednia, ciepła czy raczej zimna?

2 maja 2021

A co zrobić, jeżeli artykuł przeczytało się po wypraniu sweterka? Zrobiłam sweterek dla wnusi i będzie chyba musiał poczekać że 2 lata :(

2 maja 2021

A co zrobić, jeżeli artykuł przeczytało się po wypraniu sweterka? Zrobiłam sweterek dla wnusi i będzie chyba musiał poczekać że 2 lata :(

29 czerwca 2021

Po każdym wypraniu trzeba blokować?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl