Producenci

Jak czytać banderole na włóczkach?

2
Jak czytać banderole na włóczkach?

Moda na minimalizm spowodowała, że część Polek stała się bardziej świadomymi konsumentkami. Panie chcą nosić piękne ubrania świetnej jakości, a więc wykonane z doskonałych tkanin i dzianin. Wiele z nich zdecydowało się na powrót do dawnych czasów i samodzielną, domową produkcję ubrań. Część szyje, inne robią na drutach lub na szydełku, odkrywając, że spokojne liczenie i przekładanie oczek różnokolorowych włóczek bardzo je relaksuje.

Od czego zacząć swoją przygodę z szydełkiem i drutami? Od poznania podstawowych oczek i ściegów, by następnie móc płynnie przejść do nauki wzorów. Przy robótkach ręcznych kluczowe znaczenie ma wybór narzędzi oraz surowca, czyli włóczki, z której będą powstawały ubrania i dodatki. Po czym poznać, że kolorowy, przyjemny w dotyku motek będzie idealny na bluzkę, a drugi – wyglądający niemal identycznie, lepiej przerobić na chustę? Producenci wykorzystują banderole, grubsze kartki – metki, umieszczone na motku, by przekazać najważniejsze informacje o swoim produkcie.

Producent i nazwa włóczki

Na każdej banderoli jest umieszczony producent oraz nazwa włóczki, na przykład Drops Merino Extra Fine. Kupując motki na większą robótkę, dobrze zostawić chociaż jedną banderolę, w razie, gdyby w trakcie zabrakło włóczki.

Skład włóczki

Surowiec, z którego została wykonana włóczka, ma olbrzymie znaczenie. Większość początkujących myli „włóczkę” z „wełną”. Motek może być wykonany w całości ze sztucznego akrylu lub stanowić mieszankę różnych materiałów. Najlepsze są włóczki ze 100% wełny na przykład merino – z owiec merynosowych lub alpaka z alpak oraz wysokiej jakości, naturalna przędza bawełniana. Zanim jakiś kolor zawróci w głowie, warto spojrzeć na skład motka.

Masa motka i długość włóczki

Waga jednej sztuki włóczki ma znaczenie podczas obliczania ilość niezbędnej do wykonania ubrania. Najczęściej motki mają między 50 a 100 gram. Długość oznacza, ile metrów przędzy zostało umieszczone w jednej szpuli. By otrzymać 50 gram włóczki, trzeba nawinąć zdecydowanie więcej cieniutkiej przędzy moherowej niż grubej, owczej wełny.

Grubość włóczki i skręt nitek

Grubość włóczki informuje o tym, ile przędzy będzie potrzebne na wykonanie określonej rzeczy. Na standardowy, damski sweter w rozmiarze M trzeba przeznaczyć od 250 do nawet 600 gramów, w zależności od rodzaju surowca, z jakiego wykonana jest włóczka. Warto jednak pamiętać, że odzież zrobiona z grubej wełny będzie miała zdecydowanie inne właściwości grzewcze i termoizolacyjne, niż cieniutki sweterek z bawełny egipskiej.

Jeśli chodzi o grubość, międzynarodowym znakiem dla tego parametru jest TEX, można jednak spotkać również inne oznaczenia. Zapis może wyglądać następująco: 45 TEX x 4 dla 100 gramowego motka. W dawnych czasach te dane wystarczyły, by wyliczyć, ile metrów przędzy znajduje się w motku. Oto rozszyfrowanie zapisu:
1000 m jednego włókna waży 45 gram, a nitka jest skręcona z czterech włókien, zatem 1000 m całej nitki waży 180 gram, czyli motek ma około 556 metrów.

Zasady dotyczące prania – przepis

Producenci umieszczają na banderoli również zasady dotyczące prania, by wykonane ubranie lub dodatek nie skurczył się i zachował doskonałą jakość. Popularne będą opcje prania w pralce z programem do tkanin delikatnych lub prania ręcznego. Producenci mogą również zabraniać używania środków zmiękczających, by wełna nie zaczęła się filcować.

Rodzaj odpowiednich narzędzi: szydełka lub drutów

Do każdego rodzaju włóczki należy dobrać odpowiednie szydełko lub druty. Narzędzie nie może być za cienkie – próby wykonywania oczek z cienkiej, delikatnej wełny na grubych drutach skończą się wydzierganiem siatki, a w odwrotnej sytuacji – złamaniem druta. To również dobry wyznacznik, czy dana włóczka jest traktowana przez producenta jako gruba, czy cienka.

Próba ściegu – oznaczenie

Producent zaleca określone szydełko lub druty do pracy z jego włóczką i pokazuje, ile oczek i rzędów potrzeba, by otrzymać kwadrat o boku 10x 10 centymetrów. Samodzielne wykonanie próbki ściegu może uratować niejedną robótkę przed pruciem, ponieważ nie zawsze parametry produkcyjne odzwierciedlają rzeczywistość. Kiedy taka wiedza jest potrzeba i po co tracić czas na robienie próbki? Przy nabieraniu oczek, skoro by wykonać przód swetra, potrzebne jest około 80 centymetrów, przelicza się, ile to będzie oczek. Znaczna rozbieżność może spowodować, że kilkugodzinna robota skończy się pruciem.

Oznaczenie koloru

Warto zwrócić uwagę na oznaczenie koloru oraz serii, ponieważ może się to przydać przy dokupywaniu włóczki. Poszczególne partie produkcyjne mogą nieznacznie różnić się kolorem. Najlepszym rozwiązaniem jest doliczenie ekstra 1-2 motków do planowanej ilości. Najwyżej zostaną zużyte to kolejnej robótki albo będzie z nich można zrobić niewielkich rozmiarów czapkę lub skarpety.

Wraca moda na robótki ręczne, dlatego warto zaopatrzyć się w druty lub szydełko oraz kolorowy motek i samodzielnie odkryć, jak odprężające jest tworzenie ubrań i dodatków. Wszystkie, niezbędne dane dotyczące włóczek znajdują się na ich banderolach, które watro uważnie czytać przed dokonaniem zakupu.

Komentarze do wpisu (2)

29 lipca 2018

Wspaniałe teksty. Czytam z Ciekawoscia

30 maja 2019

To ja miałam jakiegoś pecha. Kupiłam drops Air i zrobiłam śliczny sweterek. Rękawy odpowiednie, długość idealna i coś mnie pokusiło i skorzystałam z programu do tkanin delikatnych 30 stopni, wirowanie 400. Nigdy nic się z ubraniami w tym programie nie działo. Wełna, jedwab - wszystko wyglądało po praniu dobrze. Ani nie było pogniecione, ani skurczone. Wszystko pięknie do czasu prania sweterka. Sweterek z rozmiaru około 40 stał się dobry na 3 letnie dziecko. Próby rozciągania, namaczania w szamponach, odżywkach i płynach skończyły się tym, że stał się dobry na osobę szczupłą około 10 letnią. Ładny był, teraz ładny jest, ale mały. Może na bratanice będzie dobry, do czasu aż go wypierze... Troszkę szkoda mi zmarnowanego czasu na jego wykonanie, włoczka tania też nie była, ale cóż życie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl