Producenci

Jak wyprać robótki szydełkowe?

0
Jak wyprać robótki szydełkowe?

Za pomocą szydełka i odpowiednio dobranej przędzy można wyczarować prawdziwe cuda: delikatne koronkowe serwetki, bieżniki z motywami kwiatów, ażurowe bluzki i sweterki, czy misternie plecione szale i chusty. Każda miłośniczka robótek ręcznych wie, że tylko odpowiednio pielęgnowane wyroby zachowają swój pierwotny kształt i piękny wygląd przez lata. Jak prać robótki szydełkowe, by kilkanaście godzin ciężkiej pracy nie poszło na marne, a wykonane ubrania i dodatki długo cieszyły oczy?

Informacje na banderoli włóczki

Każdy motek przędzy jest wyposażony w specjalną banderolę, na której producent umieszcza przepis prania. Warto przestrzegać zaleceń w przypadku gotowych wyrobów, by nie doznać zaskoczenia, gdy chusta z miękkiej wełny zacznie filcować, a bawełniana bluzka nieestetycznie rozciągnie się na wysokości biustu. Jakie są podstawowe przepisy dla bawełny i wełny?

Jak prać wyroby szydełkowe z bawełny?

Nowoczesne włóczki bawełniane na przykład Muskat DROPS ze 100% bawełny można prać w pralce z ustawionym programem do tkanin delikatnych, w temperaturze nieprzekraczającej 40°C . Jeśli w składzie występują również wiskoza i len, robótka może zostać oczyszczona w pralce, należy jednak ustawić 30°C.

Jak prać wyroby szydełkowe z wełny?

Wszystkie przędze, które w swoim składzie mają owczą wełnę, alpakę, a nawet jedwab tak jak Brushed Alpaca Silk od DROPS, należy prać ręcznie w letniej wodzie, której temperatura nie przekroczy 30°C z dodatkiem delikatnych detergentów do prania wełny. Każda dziewiarka powinna pamiętać o zasadzie, że jeśli w jej dłoniach znalazła się przepiękna włóczka, która jest mieszanką kilku surowców, należy stosować zasady prania dla najdelikatniejszego włókna. Na tym jednak nie koniec pielęgnacji.

Krochmalenie i suszenie wyrobów szydełkowych

Serwetki, czy bieżniki prezentują się najlepiej, gdy są lekko usztywnione. By osiągnąć taki efekt, można samodzielnie wykonać krochmal z mąki ziemniaczanej i namoczyć w nim gotowe wyroby szydełkowe. Następnie należy robótki rozciągać na twardym, równym podłożu i upinać szpilkami, by nabrały odpowiedniego kształtu. Po wyschnięciu gotową serwetę, czy podkładkę pod kubek warto wyprasować żelazkiem, by efekt sztywności utrzymał się dłużej. W roli naturalnego usztywniacza sprawdza się również woda z cukrem, klej wikol, lakier do włosów, żelatyna, klej do tapet lub sól kuchenna – na forach dziewiarskich jest dużo podpowiedzi i sprawdzonych przepisów. Wyroby, które są używane jedynie sezonowo, przed schowaniem do szafy, należy wyprać i nie krochmalić, by w ten sposób uchronić je przed zżółknięciem.

Odpowiednie obchodzenie się z robótką

Każda początkująca dziewiarka powinna pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących pielęgnacji i prania robótek szydełkowych. Kluczem do tego, by zachowały idealny fason, jest delikatne pranie, z odsączaniem i odciskaniem z nadmiaru wody. Wyroby nie muszą być krochmalone i dodatkowo usztywniane, należy jednak zawsze suszyć je rozłożone na płasko i prasować w odpowiedniej temperaturze. Kolejną złotą zasadą jest odkładanie własnoręcznie wykonanych rzeczy na półkę w szafie. Wieszanie sweterka, czy bluzeczki szydełkowej o ażurowym splocie na wieszaku, może spowodować, że ubranie nieestetycznie się wyciągnie lub zostaną wypchnięte ramiona.

Szydełkowanie do wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, jednak każda pasjonatka robótek chce, by jej dzieła pięknie się prezentowały przed długie lata, a praca włożona w ich wykonanie nie poszła na marne. Dlatego należy nauczyć się, jak odpowiednio pielęgnować i czyścić robótki szydełkowe.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl