WAŻNE

W związku z urlopem w dniach 03.10-14.10.2023 zamówione w tym czasie produkty wysyłamy 16.10.2023.

Przepraszamy za utrudnienia!

Producenci

Jakie są rodzaje włóczek?

3
Jakie są rodzaje włóczek?

Zajmowanie się robótkami ręcznymi to wspaniałe hobby. Można w ten sposób zrelaksować się po ciężkim dniu, a jednocześnie tworzyć piękne i użyteczne rzeczy. Dzięki samodzielnemu wyborowi przędzy, z której powstanie odzież, ma się realny wpływ na jakość noszonych ubrań i dodatków. To dlatego coraz więcej kobiet interesuje się rękodziełem i rozpoczyna swoją przygodę z robieniem na drutach lub szydełku. Od czego zacząć? Najlepiej od poznania surowców, czyli rodzajów włóczek.

Czym jest włóczka?

Wiele osób początkujących w dziedzinie robótek popełnia błąd myśląc, że włóczka to jest tym samym, co wełna. Tymczasem jest to przędza, która może być wykonana z różnego rodzaju włókien: syntetycznych lub naturalnych. Informacje o składzie znajdują się na banderoli – tekturce zaczepionej na motku.

Warto inwestować w surowce najwyższej jakości, takie jak wełna czy bawełna z jedwabiem, ponieważ każdy, rękodzielniczy wyrób powinien jak najdłużej zachować doskonałą jakość, nawet podczas intensywnego użytkowania. Trzeba pamiętać, że wykonanie na drutach jednej rzeczy zajmuje od kliku do nawet kilkudziesięciu godzin w zależności od wielkości robótki oraz stopnia skomplikowania wzoru. Doskonałym wyborem będą coraz popularniejsze przędze naturalne. Jakie są ich rodzaje?

Wełna

To surowiec naturalny pozyskiwany, od zwierząt, ciepły i wytrzymały. Wełna jest doskonałym wyborem dla marzących o wykonaniu doskonałej jakości odzieży i dodatków na sezon jesienno-zimowy: chusty, szalików, czapek, skarpet i swetrów. Oto przykłady gotowych włóczek wełnianych naturalnych:

  • włóczki wełniane z surowca pozyskiwanego od owiec merynosowych (100% Merino Wool), które są hodowane na wolności w Ameryce Południowej,
  • włóczki od przyjaznych alpak (przędza: superfine alpaca) z dalekiego Peru,
  • włóczki moherowe, które są produkowane z wykorzystaniem wełny od kóz angorskich.

Wiele osób unika naturalnej wełny ze względu na uczucie drapania, które towarzyszy im podczas noszenia ubrań wykonanych z tej przędzy. Dla wrażliwych strzałem w dziesiątkę jest wełna merynosowa: delikatna, puszysta, miła w dotyku i co najważniejsze – niegryząca. Z kolei wełna z alpak to idealny wybór dla alergików. Nie uczula, a co więcej jest delikatna, miękka i dość cienka. Dobrym pomysłem będzie wykonanie z niej czapki lub skarpet. Miękkie i niesamowicie puszyste włóczki moherowe można z powodzeniem wykorzystać do dziergania szali i chust.

Poszukując idealnej przędzy wełnianej na robótkę, warto sprawdzać również przepis dotyczący prania. Wszystkie wyroby należy suszyć rozłożone na płasko, by nie straciły kształtu. Coraz więcej producentów oferuje jednak włóczki, które mogą być prane w pralce przy włączonym programie „pranie ręczne” i ustawionej temperaturze 30C lub 40C i ustawieniach odpowiednich dla tkanin delikatnych. Opcja prania w pralce to duże ułatwienie, zwłaszcza przy dużych i ciężkich swetrach.

Bawełna

To świetna w obróbce, nieulegająca mechaceniu przędza, która jest wykonywana z naturalnej bawełny. Włóczka bawełniana jest gładka, miła w dotyku i niezwykle wytrzymała nadaje się do dziergania odzieży, również dla niemowląt i dzieci, dodatków, a nawet zabawek.

Szczególnie polecanym rodzajem jest bawełna egipska – zbierana ręcznie, składa się z długich włókien – poddana procesowi merceryzacji, czyli dodatkowej obróbce chemicznej w celu poprawy wytrzymałości i podatności na farbowanie. Taka bawełna jest dobrze skręcona i dostępna we wszystkich kolorach tęczy. Dzianiny z niej wykonane łatwo rozpoznać: charakteryzują się delikatnym, szlachetnym połyskiem. Obecnie nabyć można również motki, które powstały z bawełny z recyclingu. To świetny wybór dla osób, które swoimi działaniami chcą mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Bawełna przeznaczona na grubsze druty: 4 lub 5 mm jest polecana początkującym dziewiarkom.

Mieszanki

Dostępne są również różne mieszanki surowców, które mają wzmocnić wytrzymałość poszczególnych włókien lub nadać im nowe cechy, takie jak: połysk, czy ekstra miękkość. Najpopularniejszym połączeniem w przypadku wełny jest: wełna merino z alpaką, alpaka z poliamidem o właściwościach wzmacniających, czy alpaka z nadającym szlachetnego połysku jedwabiem. Przędze bawełniane również są przez producentów łączone: z wiskozą, trwałym lnem, czy wytrzymałym poliestrem.

Przed wyborem odpowiedniej włóczki warto przemyśleć, co ma zostać z niej wykonane i zapoznać się ze składem oraz w przypadku mieszanki – właściwościami danej przędzy. Kolejne kroki to już prawdziwa przyjemność tworzenia.

 

Komentarze do wpisu (3)

9 listopada 2018

Hej, a takie włóczki z akrylu welnabawelna.pl/wloczki-z-akrylu będą się nadawały do zrobienia rękawiczek na zimę? Pytam, bo jestem nowa w temacie robótek ręcznych i nie bardzo wiem co i jak :) Pozdrowienia

10 listopada 2018

Hej! Przyznam, iż osobiście nie jestem zwolenniczką włóczek akrylowych. Unikam ich jak ognia! Dosyć szybko się rozciągają, pilingują, nie oddychają i nie dają tyle ciepła co naturalne materiały. W tej chwili na rynku mamy ogrom wełnianych włóczek w fajnych, przystępnych cenach. Często organizujemy spore promocje. W tej chwili mamy -30% na alpakę. Na rękawiczki polecam Drops Andes. Jest gruba (idealna na początek), przyjemna w dotyku i ciepła. Niestety jeśli masz pytania o włóczki z ofery Wełna Bawełna- nie pomogę gdyż zwyczajnie na nich nie pracuję, musisz zatem pytać Pani Moniki.

29 sierpnia 2020

A co to za włóczki na tytułowym zdjęciu?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl