Producenci

Od czego zacząć naukę szydełkowania oraz dziewiarstwa

0
Od czego zacząć naukę szydełkowania oraz dziewiarstwa

Robótki ręczne to świetne hobby, które odpręża i daje niesamowite efekty w postaci niepowtarzalnych, własnoręcznie wykonanych ubrań i dodatków. Robótkę można zabrać ze sobą niemal wszędzie: do kawiarni, do parku czy na plażę. Można dziergać lub szydełkować podczas rozmowy z przyjaciółką albo oglądając telewizję. Coraz więcej młodych kobiet interesuje się robótkami ręcznymi. Do tworzenia wybierają szydełko, ponieważ jest mniejsze i wygodniejsze od drutów. Od czego zacząć naukę szydełkowania?

Wybór szydełka, drutów i włóczki

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego szydełka, drutów i włóczki. Na początek wystarczą zwykła, najtańsza włóczka, przeznaczona do szydełka lub drutów 4- 6 mm, i samo szydełko- druty. Można również wybrać włóczkę wykonaną z doskonałej jakości naturalnej bawełny, na przykład Drops Muskat, w jednym z wielu dostępnych kolorów, by już od pierwszych prób szydełkowania czerpać z tego prawdziwą przyjemność. Wiele dziewiarek zapamiętuje swój pierwszy motek na bardzo długo – dobrze, by to wspomnienie wywoływało uśmiech na twarzy. O pomoc można poprosić Ale Włóczka, która na pewno doradzi, jakie materiały sprawdzą się idealnie na początek.

Jeśli starsze pokolenie lubi robótki ręczne, to świetnym pomysłem będzie pożyczenie szydełek lub drutów i kilku motków włóczki od mamy lub babci. W ten sposób można bez ponoszenia kosztów przekonać się, czy jest szansa, że zainteresowanie rękodziełem przerodzi się w prawdziwą pasję. Odwiedzając rodzinę, warto poprosić o wstępny instruktaż szydełkowania lub dziewiarstwa, czyli rozpocząć zdobywanie wiedzy praktycznej.

Zdobywanie wiedzy praktycznej

Jak osiągnąć taki stopień wtajemniczenia, by z motka wełny i szydełka bądź drutów wychodziły prawdziwe cuda? Można sięgnąć do podręcznika. W dawnych czasach w niemal każdym domu na półce z książkami stała „Encyklopedia robótek ręcznych”. Możliwe, że babcia lub ciocia wciąż mają w domu swoje egzemplarze. To jednak rozwiązanie dla prawdziwych tradycjonalistek, wymaga cierpliwości i umiejętności czytania rysunków. Początkującym w świecie robótek, które prezentują bardziej nowoczesne podejście, z pomocą przyjdzie Internet. W sieci jest bardzo dużo tutoriali, czyli filmików instruktażowych, w których jest krok po kroku pokazane, jak posługiwać się szydełkiem oraz drutami i jak wykonywać różne rodzaje odzieży czy dodatków. Można również postawić na kontakt bezpośredni i spotkać się z bliską kobietą, która jest mistrzem robótek ręcznych, by po jej czujnym okiem tworzyć swoje pierwsze pętelki. Jeśli nikt w rodzinie nie zajmuje się szydełkowaniem czy dziewiarstwem, warto sprawdzić, czy w mieście nie są organizowane warsztaty dla początkujących.

Czytanie schematów

Gdy podstawy są już opanowane, czas zainwestować w większą ilość wełny, na przykład włóczka Drops Merino Extra Fine, lub w przędzę bawełnianą. Następnie należy dobrać odpowiednie szydełko, druty, biorąc pod uwagę rozmiar, materiał, z którego jest wykonany dany model, to, jak leży w dłoni, czy jest odpowiednio wyważony i nie ślizga się. Następnie przychodzi kolej na opanowanie pierwszego schematu czy wzoru. Warto zacząć od czegoś naprawdę prostego, na przykład kwiatka, dżerseju. Dużym atutem robótek szydełkowych jest fakt, że można na początku tworzyć jedynie proste motywy, a później do nich wrócić i dodawać kolejne elementy. Z każdego kwiatka może powstać osobna serwetka, można również je połączyć ze sobą, by otrzymać oryginalny bieżnik.

Robótki ręczne zyskują coraz więcej zwolenniczek wśród kobiet z młodego pokolenia. Co je urzeka? Na pewno świadomość noszenia samodzielnie wykonanych ubrań i dodatków, uczucie relaksu podczas szydełkowania oraz robienia na drutach i niskie koszty – na początek wystarczy kupić lub pożyczyć jeden motek włóczki i jedno szydełko lub druty, by przenieść się w magiczny świat tworzenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl